Opt profesori de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” au fost premiați la Gala Profesorului Bologna

13392003_10154362099202280_1047445565343496051_oOpt cadre didactice de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași au primit distincţia „Profesor Bologna” în cadrul celei de-a IX-a ediţii a Galei Profesorului Bologna, eveniment organizat pe 4 iunie 2016, la Alba Iulia, de Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR) și Liga Studenţilor din Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia (LSUA).

Distincţia „Profesor Bologna” a fost acordată următorilor profesori :

• Prof. univ. dr. Magda Jeanrenaud– Facultatea de Litere
  • Prof. univ. dr. Eugen Munteanu – Facultatea de Litere
  • Lect univ. dr. Loredana Cuzmici –  Facultatea de Litere
  • Lect univ. dr. Horia  Chiriac – Facultatea de Filosofie și Științe Social – Politice
  • Asist. univ. dr. Radu-Mihail Robota – Facultatea de Psihologie și Științe ale Educatiei
  • Lect. univ. dr. Bogdan Robu – Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor
  • Dr. Nicoleta Darie – Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor
  • Dr. Mugurel Patrichi – Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor

Conform organizatorilor, Gala Profesorului Bologna este „singura inițiativă națională menită să omagieze și răsplătească performanța didactică a profesorilor, punând în lumină acei profesori care reușesc să inspire și să stârnească interes prin metode de predare adaptate la nevoile și interesele studentului de azi. Titlul de „Profesor Bologna” este cu atât mai semnificativ cu cât acesta vine exclusiv din partea studenților – cei care sunt cei mai îndreptățiți să recunoască și să aprecieze performanța didactică a profesorilor lor.”

În cadrul ediției din acest an au fost nominalizați de către studenți pentru a primi distincția de „Profesor Bologna” un număr de 360 de profesori, 35 dintre aceștia fiind profesori la Universitatea ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Mai multe detalii AICI.