Fii ambasador EU Careers în Universitate!

Oficiul European pentru Selecția Personalului (EPSO) caută un student care să promoveze în UAIC oportunitățile de angajare în instituțiile UE.

Candidatul ideal trebuie să fie foarte motivat, încrezător și cu excelente abilități de comunicare, să fie un bun organizator și să fie orientat spre a-și face cât mai multe contacte în rândul posibililor studenți interesați.

Un ambasador EU Careers are următoarele atribuții:

  • este persoană de contact pentru studenții interesați de o carieră în Uniunea Europeană;
  • realizează prezentări pentru studenți, despre carierele UE;
  • coordonează evenimente UE Careers;
  • identifică medii de socializare universitare unde poate răspândi informații despre carierele în UE;
  • completează regulat rapoarte cu privire la activitățile derulate;
  • gestionează și monitorizarea o pagină dedicată de Facebook / prezență online.

Beneficii

  • accesul la sesiuni de training specializate;
  • completarea CV-ului personal;
  • dobândirea de noi competențe apreciate de către angajatori;
  • experiență de lucru excelentă în marketing, publicitate, resurse umane și comunicare;
  • posibilitatea de a socializa cu studenții din întreaga Europă;
  • accesul la oficiali europeni de rang înalt;
  • a scrisoare de recomandare.

Cerințele minime:

  • să acorde minimum două ore pe săptămână rolului de ambasador EU Careers;
  • să coordoneze și să realizeze o prezentare despre EU Careers;
  • să comunice lunar cu coordonatorul EU Careers;
  • să participe la toate activitățile de formare oferite;
  • să țină un jurnal de activități.

Eligibilitate

  • disponibilitate pentru a lua parte la cursul de formare obligatoriu ce se va desfășura în septembrie 2016;
  • să fie înscris ca student în UAIC în perioada septembrie 2016 – septembrie 2017);
  • să fie cetățean la unui stat membru UE;
  • capacitatea de a comunica în limba engleză (toată corespondența cu EPSO va fi în limba engleză).

Dacă ești interesat de această oportunitate, poți aplica până pe data de 01.04.2016, completând formularul de înscriere.