Scrie despre Europa – concurs pentru studenți

Studenții interesați de dezbaterile legate de Uniunea Europeană și care doresc să expună și să argumenteze viziunea proprie referitoare la procesul de integrare europeană sau să propună un proiect al Europei de mâine sunt invitați să participe la:

• Sesiunea națională de comunicări științifice studențești în domeniul studiilor europene
  • Concurs de eseuri „Visul meu european”

Studenții de la programele de licență și master se pot înscrie în această competiție cu o lucrare științifică sau cu un eseu argumentativ.

Așteptăm cu interes lucrările voastre despre:

• subiecte importante aflate pe agenda instituțiilor europene;
  • ce fel de Europă își doresc tinerii și care sunt oportunitățile, respectiv constrângerile oferite de spațiul european de astăzi;
  • ce fel de provocări apar în contextul noilor realități economice și sociale din UE;
  • în ce mod se regăsesc tinerii în modelul european actual de integrare.

Care ar fi argumentele participării la un astfel de concurs:

• premii atractive (în bani și cărți);
  • prezentarea ideilor într-un cadru de dezbateri academice;
  • un exercițiu util pentru pregătirea în vederea susținerii publice a unei lucrări;
  • îmbunătățirea CV-ului.

afis concurs 16Termenul limită pentru trimiterea lucrării este 20 aprilie 2016. Lucrările vor fi prezentate în cadrul evenimentului Săptămâna europeană la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, organizat de Centrul de Studii Europene și Centrul de Documentare „Jean Monnet” în perioada 9 – 15 mai 2016.

Informații complete privind condițiile de participare  pot fi consultate pe pagina web.