Prelegeri pentru pasionații de jurnalism la Centrul de Studii Europene

2015.12.17_competenteCentrul de Documentare Europeană „Jean Monnet” al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează o serie de prelegeri dedicate studenților care doresc să urmeze o carieră în jurnalism.

Evenimentul,  organizat în parteneriat cu AEGEE Iasi si ASJ Iasi, face parte din seria denumită „Competențe pe piața europeană a muncii” prin care ne propunem să oferim studenților posibilitatea de a se întâlni cu practicieni care au experiența necesară de a oferi informații și sfaturi utile ce pot facilita o mai ușoară inserție pe piața muncii, în diferite domenii.

La întâlnirea care va avea loc joi, 17 decembrie, incepând cu ora 16.00 în sala I.1 din corpul I vor participa:

• Lucian-Dumitru DÎRDALĂ (Centrul de Studii Europene UAIC Iași, moderator TV): Media și spațiul public european;
  • Violeta CINCU (Departamentul de Jurnalism, Facultatea de Litere UAIC Iași, relizator radio): Jurnalist local, jurnalist european;
  • Lucian BALANUȚĂ (realizator radio, câștigător al premiului Reporter European 2012, absolvent UAIC): Studiile europene – de la referat la text jurnalistic.