Samdam Europe angajează content writer / translator (FR) pentru biroul din Iași

logoSamdam Europe angajeaza content writer / translator (FR) pentru biroul din Iasi, pentru crearea de continut pentru un magazin online ce se adreseaza publicului din Belgia si Olanda.

Content writer-ul va fi responsabil cu traducerea textelor existente pe site, in principal descrieri de produse dar si materiale promotionale, bannere, emailuri si newslettere, white papers, articole de blog etc. Pe langa traducerea si crearea de continut nou, content writer-ul va fi responsabil cu editarea si corectarea textelor existente (FR), si va lucra alaturi de echipa de online la dezvoltarea de noi materiale si concepte pentru promovarea brandului.

Jobul necesita o buna atentie la detalii, capacitatea de a lucra independent si de a desfasura munca de rutina (baza de date are peste 2000 de produse ce vor necesita traduceri). In cazul studentilor, se poate lucra in regim part-time sau full-time, in functie de program.

Responsabilitati:
• Traducerea continutului din EN in FR
• Crearea de continut nou si implicarea in activitatile ce tin de promovarea brandului in mediul online
• Editarea si corectarea textelor FR existente
• Crearea de articole de blog, white papers, newslettere, texte pentru social media si materiale de marketing, comunicate de presa etc.

Abilitati necesare:
• Foarte buna cunoastere a limbilor franceza si engleza, in special scris
• Cunoasterea limbii olandeze reprezinta un plus
• Minime cunostinte de Magento sau capacitatea de a invata rapid
• Creativitate si capacitatea de a dezvolta continut original pentru promovarea brandului
• Familiaritate cu SEO si metodele de keyword research, sau capacitatea de a invata rapid
• Spirit de initiativa si capacitatea de a lucra pe cont propriu, cu minime indicatii
• 1-2 ani experienta in traduceri (EN-FR) – pentru studenti, se ia in considerare si activitatea din timpul facultatii

CV-urile insotite de 1-2 materiale in FR si/sau profilul de LinkedIn vor fi trimise pe adresa andreea.macoveiciuc@samdam.ro, cu mentiunea „Content Writer / Translator (FR)”. Multumim tuturor candidatilor, insa doar cei care corespund cerintelor vor fi contactati pentru un interviu.