Prelegere: Adevărul ca eveniment. O lectură scenică a textului sacru

Din seria „Prelegerilor Robert Schuman” sâmbătă, 28 martie 2015, la ora 11, sunteți invitați la o nouă prezentare: „Adevărul ca eveniment. O lectură scenică a textului sacru”

Invitatul prelegerii, Andras Visky este dramaturg, poet, director artistic al Teatrului Maghiar din Cluj și profesor al Facultății de Teatru și Film a Univ. Babeș-Bolyai din Cluj.

„La început a fost persecuţia; am fost condamnat la închisoare la vârsta de doi ani”, spune prof. dr. András Visky, dramaturg premiat, poet și eseist, director artistic al Teatrului Maghiar din Cluj și cadru didactic la Facultatea de Teatru și Televiziune a Univ. Babeș-Bolyai. De-a lungul activităţii sale de dramaturg, András Visky a dezvoltat ceea ce el numește „o dramaturgie a închisorii”; el se întoarce mereu și mereu în piesele sale la conceptul de prizonier și la problema eliberării.

Data: sâmbătă, 28 martie 2015
Ora: 11.00
Loc: Muzeul Literaturii Române Iași (Casa Pogor)
Intrarea liberă