Lansarea apelului pentru bursa şi grantul de cercetare „Krzysztof Skubiszewski”, Polonia

Universitatea din Varşovia, cu sprijinul Fundaţiei „Krzysztof Skubiszewski”, anunţă lansarea concursului pentru bursa şi grantul de cercetare „Krzysztof Skubiszewski”, pentru anul academic 2015-2016. Prin intermediul acestei burse se poate efectua un stagiu de cercetare la Universitatea din Varșovia sau la altă universitate din Polonia, în domeniile Drept, Științe politice sau Istorie contemporană.

Bursa se adresează candidaților din Europa Centrală si de Est care dețin diplomă de master sau echivalentul acesteia și care și-au susținut teza de doctorat (sau au alte realizări academice importante) sau au realizat lucrări semnificative, de interes public, în special în domeniul promovării democrației și a statutului de drept.

Grantul va finanța o perioadă de trei luni sau o vizită mai scurtă de cercetare în Polonia.

Stagiul va începe la 1 octombrie 2015 și se va desfășura pe parcursul celor 9 luni a anului universitar 2015-2016. La cererea titularului, stagiul poate dura mai puțin și  poate fi început mai târziu de 1 octombrie 2015.

Înscrierile se fac până la data de 7 aprilie 2015.

Detalii despre condițiile de înscriere și documentele necesare găsiți AICI.