Noaptea Alba a Iaşului 2014

Primăria Municipiului Iaşi organizează cea de-a cincea ediţie a Nopţii Albe, dedicată Iaşului de altă dată. Evenimentul, desfăşurat între18 spre 19 octombrie 2014 începând cu ora 19.00, îşi propune să reînvie farmecul unei perioade exuberante şi să pună în valoare clădiri şi monumente simbol ale oraşului ce au avut un rol esenţial în prima parte a secolului al XX lea. Farmecul şi frumuseţea locurilor alese, dublat de momentele artistice de excepţie şi show vor duce la un nou nivel evenimentul, devenit deja tradiţie.

În locaţiile stabilite pentru eveniment vor performa artişti ce vor contura prin piesele lor culoarea perioadei interbelice. Totodată, vor fi expozitii de vederi cu Iaşul de altadată, precum şi iluminari arhitecturale ce vor evoca perioada dintre cele doua războaie mondiale.

Astfel, la Universitatea “Ioan Cuza”, participanţii la eveniment vor avea ocazia să viziteze Sala Paşilor Pierduţi şi să asculte o muzică de bună calitate a celor de la Opis Band. De asemenea, aici vor cânta şi cei de la The Vocals, renumiţi prin vocile de excepţie.

Cei ce vor dori să viziteze Muzeul Universităţii, vor avea cu siguranţă timp până la ora 00:00, iar cei ce vor să vadă un concert de excepţie cu puternice tonalităţi balcanice, vor fi prezenţi la spectacolul oferit de cei de la Fanfara 10 prăjini ce va avea loc în incinta Gării Iaşi. În timp ce savurează muzica Fanfarei, participanţii pot admira şi o impresionantă expoziţie de vederi cu Iaşul de altădată.. Dumitru Grumăzescu -celebrul colecţionar şi documentarist- va împărtăşi participanţilor la eveniment viziunea sa asupra perioadei interbelice.

Râpa Galbenă va prinde viaţă graţie  proiecţiilor ce vor evoca perioada aniilor ’20 iar Institutul de Anatomie-Umf va fi deschis pentru vizitatori . Totodată, la Institut vor răsuna acorduri de vioară şi chitară a celor de la Caffè Concert Duo.

În mod excepţional Palatul Culturii va fi deschis pentru cei ce doresc să viziteze Holul Central, iar detaliile despre istoria  edificiului vor fi incluse în  discursul istoricului Sorin Iftimie. De asemenea, la Palat vor concerta fetele de la Glitter Girls, ce vor creea o atmosferă inedită prin efervescenţa pieselor abordate.

Palatul Roznovanu va putea fi vizitat, iar  cei curioşi de istoria acestei locaţii vor afla toate detaliile importante din discursul ghidului. Totodată, aici vor susţine un spectacol aparte cei de la Cvintetul Academica.

O locaţie deosebită este şi Mănăstirea Golia, unde cei prezenţi pot vizita celebrul Turn al mănăstirii, într-un cadru deosebit învăluit în muzică ambientală.

La Statuia “Cavaleristului  în atac” (Super Copou) , trecătorii pot admira o deosebită iluminare arhitecturală, prin care se celebrează 100 de ani de la Primul Război Mondial.

Casa “Mihail Sadoveanu”  va fi cu siguranţă un punct de atracţie în cadrul evenimentului Noaptea Alba a Iaşului, aici performând Cvintetul “Mezzo”, renumit prin piesele instrumentale de excepţie.

Atmosfera va fi completată de promenada trăsurilor de epocă ce vor avea ca traseu de la Palatul Culturii la Teatrul Naţional, promenada maşinilor de epocă ce va prelua oameni în fiecare staţie pe traseul Gară –Universitate. Tineri îmbrăcaţi în ţinute specifice perioadei vor fi gazde în tramvaiul de epocă ce va circula din Târgul Cucului în Copou. Călătorii vor fi serviţi cu ceai şi fursecuri ca în vremurile de altădată

noaptea alba a iasului