Seminarul geografic internațional “Dimitrie Cantemir”

În perioada 17-19 octombrie 2014, Departamentul de Geografie din cadrul Facultății de Geografie și Geologie a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează a XXXIV-a ediție a Lucrărilor Seminarului geografic internațional “Dimitrie Cantemir”. Evenimentul marchează și 110 ani de învățământ geografic universitar ieșean. Vor fi acordate diplome și medalii aniversare cu ocazia celor 110 ani de învățământ geografic universitar ieșean. Seminarul geografic internațional „Dimitrie Cantemir” se va desfășura în acest an și cu susținerea Asociației de Științe Regionale de Limbă Franceză (ASRDLF).

La lucrări vor participa circa 60 de cercetători francofoni (Franța, Canada, Belgia, Maroc, Tunisia, Algeria etc.), 15 cercetători din alte țări (Uzbekistan, Republica Moldova, Letonia, Ungaria etc.) precum și peste 200 de cercetători români din centrele universitare importante ale țării. În total vor fi prezentate în diverse sesiuni 180 de comunicări în total din care 5 vor fi prezentate în sesiuni plenare.

Tematicile abordate vor fi: Mutații teritoriale, dezvoltare teritorială durabilă și noile guvernanțe; Geomorfologie şi Pedologie; Gestiunea resurselor de apă; Geografia Așezărilor Umane; Turism şi Patrimoniu; Didactica Geografiei; Tranziţia postcomunistă şi criza economică. Manifestări spaţiale, impact şi consecinţe; Schimbări climatice.