Conferinţa Consorţiului de Informatizare pentru Limba Română Consilr – ediţia 2014

Organizatorii tradiţionali ai acestui eveniment, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi prin Facultatea de Informatică (UAIC-FII)Academia Română, prin Institutul de Cercetări în Inteligenţă Artificială (AR-ICIA) Bucureşti şi Institutul de Informatică Teoretică Iaşi (AR-IIT) şi Institutul de Filologie Română „A. Philippide” din Iaşi, alături de Universitatea din Craiova prin Departamentul de Informatică şi Facultatea de Litere şi sub auspiciul Academiei de Științe Tehnice din România (ASTR), vă invită să participați în perioada 18-19 septembrie  la ediția a X-a a Conferinței Consorțiului de Informatizare pentru Limba Română, intitulată „Resurse lingvistice şi instrumente pentru prelucrarea limbii române”. Evenimentul va fi găzduit de Universitatea din Craiova.

Participarea la lucrări se poate face şi în regim de videoconferinţă.

Aria tematică din acest an include următoarele subiecte:

o      realizarea de resurse lingvistice româneşti, textuale ori vorbite, în forma originară ori adnotată;

o      crearea de corpusuri româneşti;

o      realizarea de colecţii lexicografice româneşti în format electronic;

o      tehnologii lingvistice aplicate limbii române şi/sau altor limbi (dar cu aplicabilitate pentru limba română);

o      aplicaţii în care au fost utilizate tehnologii lingvistice pentru limba română;

o      realizări de lingvistică teoretică cu aplicaţii în tehnologia limbii române;

o      crearea, completarea, adnotarea şi utilizarea resurselor şi a tezaurelor multilingve în care una din limbi este limba română;

o      alinierea resurselor multilingve de natură diversă, cu accent pe resursele limbii române;

o      aplicaţii ale resurselor multilingve aliniate în traducerea automată, extragerea de informaţii, dezambiguizarea sensurilor, web-ul semantic etc.;

o      proiecte de cercetare ce implică dezvoltarea de resurse şi instrumente dedicate limbii române.

Pentru orice lămuriri suplimentare, vă rugăm, să ne scrieți pe următoarele adrese dcristea@info.uaic.ro, tufis@racai.ro, mghindeanu@inf.ucv.ro.