Expoziţie de fotografie – Mirela Şuchea

micro fotografieJoi, 5 Iunie 2014, la orele 18:00 are loc vernisajul primei expoziţii personale a Mirelei Şuchea. Expoziţia va avea loc între 5 şi 28 iunie la Iulius Mall, etaj II, zona Librăriei Cărtureşti.
Mirela Suchea s-a nascut in Bucuresti in anul 1973. A studiat Fizica, specializarea Biofizica in cadrul Facultatii de Fizica in cadrul Universitatii din Bucuresti. Din anul 2002 a activat ca si cercetator in diverse institutii de cercetare si invatamant superior in Heraklion Creta Grecia specializandu-se, printre altele, in microscopie. In microscopie a descoperit mai mult decat o tehnica de caracterizare avansata dar si un mod de exprimare artistica. In anul 2012 a debutat in cadrul concursului international NanoArt 2012 impreuna cu I V Tudose, obtinand locul 6 in competitie. Au devenit colaboratori Cultura Creative UK si ulterior Image Source lucrarile lor fiind distribuite in mai multe biblioteci de imagini din lume. Din 2013 a revenit in Romania si este un membru al colectivului de cercetare al Universitatii „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi, si unul dintre membrii organizatiei FotoIasi in cadul careia a participat la mai multe expozitii colective de fotografie.