Simpozion Național „Ștefan Zeletin – 80 de ani de la moarte”

afis II         Facultatea de Filosofie și Științe Social-Politice, din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează pe data de 30 mai anul curent, începând cu ora 9:30, în Sala Ferdinand – un Simpozion Național pentru comemorarea scrierilor gânditorului Ștefan Zeletin.

În acest an se împlinesc 80 de ani de la moartea filosofului și organizatorii încearcă să aducă în atenție ideile lui Zeletin. La simpozion vor participa reprezentanți ai mediului academic ieșean și nu numai. Aceștia au cercetat opera filosofului Ștefan Zeletin, care a căzut într-un con de umbră începând cu instalarea regimului comunist în România, până la începutul anilor 1990, când i-au fost reeditate lucrărlei importante.

Evenimentul anunțat pentru data de 30 mai va contribui la completarea bibliografiei modeste a filosofului interbelic, prin volumul comunicărilor științifice ce va apărea la prestigioasa Editură „Junimea” din Iași.