Echipa de baschet masculin a UAIC a câștigat finala etapei pe centrul universitar Iași

Echipa de baschet a Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași a câștigat finala etapei pe centrul universitar Iași la baschet masculin, scorul final (63-61) fiind stabilit în ultima secundă de joc.

Meciul a avut loc marți, 6 mai 2014, în Sala Polivalentă, și s-a disputat între echipa de baschet a Universității de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa” din Iași (UMF) și echipa Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC).

Echipa a fost condusă de pe banca tehnică de lect. dr. Radu Iacob și din teren de drd. Ionuț Onose (de la UAIC) și de asistent. drd. Bogdan Anton (de la UMF), de pe margine.

Din echipa UAIC au facut parte:

• drd. Ionuț Onose (anul III, Facultatea de Geografie și Geologie)
  • stud.  Mădălin Pintilie (anul III, Kinetoterapie, Facultatea de Educație Fizică și Sport-FEFS)
  • stud. Vlad Bazgan (anul III FEFS)
  • stud. Alexandru Chidiu (anul III,Kinetpterapie, FEFS)
  • stud. Marian Necșanu (anul III, FEFS)
  • stud. Liviu Rotariu (anul III, FEFS)
  • stud. Alexandru Padineanu (anul I, FEFS)
  • stud. Alexandru Ababei (anul I, FEFS)

În urma acestui meci, echipa UAIC a câștigat dreptul de a participa la finala pe țară ce va avea loc la Pitești, în perioada 23-24 mai 2014.

baschet uaic1