Expoziție de artă sacră

Expo Hol Facultate aprilie 2014-2
click pentru a vedea afișul

Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași invită studenții și nu numai la o expoziție de artă sacră.  Expoziția de icoane și miniaturi este deschisă publicului timp de două luni – aprilie și mai, care se regăsește pe holul principal al Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași.

Expun studenți de la specializările „Artă sacră” și „Patrimoniul Cultural”, coordonatorii evenimentului fiind: lect. univ. dr. Dominte G. Merișor, lect. univ. dr. Onica Stelian, lect. univ. dr. Ardelean Elena, asist. univ. dr. Tudor Vasile, asist. univ. dr. Cojocea Bogdan, asist. univ. dr. Sofragiu Petru. Participanții care au contribuit la expoziție sunt: Belecciu Adriana, Caraiman Iulia, Ciobanu Maria, Chirucă Bogdan, Gabur Cristina, Lipan Toader, Stoleru Alin.

Evenimentul este organizat de către Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”, catedra artă sacră, Centrul de cercetare „Filaret Scriban” și Asociația „Miron Barnovschi”.