LIBREX 2014: Lansarea Atlasului electoral al României: 1990-2009

Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi vă invită sâmbătă, 15 martie, începând cu orele 15.15, în Agora EX LIBRIS I – La Fântână, zona I de evenimente, Palas Mall, Atrium, nivel 0 în cadrul LIBREX 2014, la lansarea Atlasului electoral al României: 1990-2009, proiect coordonat de Corneliu Iaţu. Autorii volumului sunt specialişti în domenii legate de geografia politică şi politologie de la Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi şi din alte centre universitare din ţară: Ionel Boamfă, Ciprian Alupului, Sebastian Năstuţă, Silviu Petru Grecu, Romeo Asiminei, Raluca Ioana Horea-Şerban, Voicu Bodocan, Aurelian Giugăl, Cătălin Timofciuc.

Invitaţi: prof.univ.dr. Vasile Işan, prof.univ.dr. Dumitru Oprea, cercet.şt.dr. Liviu Brătescu şi asist.univ.dr. Silviu-Petru Grecu.

Prin publicarea acestui volum „s-a dorit o cartografiere electorală de la nivelul de bază până la alte decupaje administrative astfel încât realitatea electorală să nu mai fie ficţiune, iar ficţiunea să nu devină realitate electorală.” (Corneliu Iaţu)