Concursul de eseuri: Visul meu european

Cu scopul de a promova interesul studenţilor pentru domeniul studiilor europene şi de a încuraja dezbaterile legate de Uniunea Europeană, Centrul de Studii Europene şi Centrul de Documentare Europeană din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” Iaşi organizează concursul de eseuri „Visul meu european”.

Tema concursului este deosebit de generoasă, oferind participanţilor o paletă largă de subiecte care pot fi abordate şi valorificate cu ajutorul cunoştinţelor şi imaginaţiei lor. Prin intermediul eseului cei interesaţi au posibilitatea să expună, să detalieze şi să argumenteze viziunea proprie referitoare la procesul de integrare europeană şi să propună un proiect imaginar al Europei de mâine.

Credem că prin acest concurs de eseuri pot fi valorizate ideile noii generaţii despre subiecte de maxim interes pentru construcţia europeană, precum:

• modul în care este percepută Uniunea Europeană de către noua generaţie;
  • ce fel de Europă îşi doresc tinerii şi care sunt oportunităţile, respectiv constrângerile oferite de spaţiul european de astăzi;
  • ce fel de provocări apar în contextul noilor realităţi economice şi sociale din UE;
  • în ce mod se regăsesc tinerii în modelul european actual de integrare;
  • cum ar arăta o „Europă ideală” pentru tinerii români.

Fiind deschişi ideilor dumneavoastră, eseul fiind în esenţă un demers creativ, vă propunem următorii termeni cheie: Statele Unite ale Europei; Modelul social european; Cetăţenie europeană; Drepturi şi libertăţi fundamentale; Diversitate culturală; Solidaritate; Federaţie; Confederaţie.

Speranţa noastră este că această competiţie va asigura un context favorabil pentru conturarea de opinii originale şi provocatoare privind construcţia europeană şi, de ce nu, definirea unor proiecţii pentru Europa de mâine.

Eligibilitate:

Concursul se adresează studenţilor din anul III din centrul universitar Iaşi (ani terminali), indiferent de universitate şi de specialitatea urmată;

Se acceptă doar lucrări originale, care nu au mai participat la alte competiţii, concursuri, conferinţe (se va solicita declaraţia pe propria răspundere);

Se vor lua în considerare doar lucrările de unic autor, fiecare participant putând concura cu un singur eseu.

Criterii de evaluare:

Condiţii de formă (respectarea condiţiilor de tehnoredactare, aspect general) 2 p.

Înţelegerea principiilor fundamentale ale UE (organizare, model european, perspective) 5 p.

Calitatea argumentelor şi gradul de originalitate 10 p.

Calitatea generală a exprimării 3 p.

Termene limita:

15 aprilie 2014: eseul va fi trimise la adresa conferinte.cse@gmail.com cu mențiunea „participare concursul de eseuri”

01 mai 2014: anunțarea finaliștilor

8-9 mai 2014: dezbatere: „Visul meu european”

Premii

Premiul I: 360 lei

Premiul II: 285 lei

Premiul III : 210 lei

Menţiune: 180 lei

10 BURSE DE STUDIU în cadrul programului de Master în Studii Europene*

Condiţii de redactare și termenele limită pot fi consultate AICI.