Fii şi tu unul dintre primii care vor scrie istoria în Revista „Tempus” !

Revista „Tempus” reprezintă proiectul cel mai nou şi cel mai îndrăzneţ al studenţilor şi doctoranzilor de la Facultatea de Istorie. O revistă ştiinţifică dedicată studenţilor şi doctoranzilor care îşi propune să aducă un suflu nou relativ atât la cercetarea ştiinţifică istorică, cât şi privitor la descoperirea şi aprofundarea legăturilor strânse pe care istoria le are cu alte ştiinţe, precum: dreptul, economia, geografia, teologia, etc.

Revista „Tempus” urmăreşte, în principal, următoarele direcţii de cercetare interdisciplinară, în cadrul cărora veţi putea publica despre* :

Elite europene – Studii de genealogie. Evoluţia titlurilor de nobleţe. Exilul elitei paşoptiste. Evoluţia raportului dintre elite şi mase. Exilul elitei paşoptiste. Relaţii intenaţionale.

Societate, economie şi drept – Atitudini şi comportamente. Religie şi credinţă populară. Istoria capitalismului românesc. Influenţe bizantine în spaţiul cultural şi juridic românesc. Şcoala istorică a dreptului. Dreptul canonic, influenţa şi legătura dreptului canonic asupra dreptului vechi din Principate.

Schimburi comerciale şi contacte culturale – Imperii şi colonii. Importul de plante cu destinaţie agricolă şi ornamentală. Impresiile călătorilor străini asupra Ţărilor Române. Interferenţe culturale dintre Occident-Orient.

Istorii redescoperite – Istoria felinarului. Istoria mănuşii. Istoria parfumului. Istoria suportului de carte. Istoria bicicletei.

De asemenea, veţi putea publica recenzii şi prezentări de carte, de 2-3 pagini, pentru volumele apărute din 2010 şi până în prezent.

Astfel, prin acest proiect, dorim să lansăm o provocare care să incinte la dezbateri şi să deschidă noi orizonturi, perspective în cercetarea ştiinţifică a domeniilor mai sus prezentate, cu precădere a celui istoric.

Aşteptăm materialele voastre, însoţite de acordul de publicare din partea unui cadru didactic, până la data de 31 ianurie 2014, la adresa de e-mail: revista.tempus@yahoo.com

Contact Revista „Tempus”

E-mail: revista.tempus@yahoo.com

Site: revistatempus.wordpress.com

* temele sunt propuse doar cu caracter orientativ.