Concursul studențesc CYBER CRIME – la final

Joi, 30 mai 2013, a avut loc finala concursului Cyber Crime organizat de către Asociatia studențească ISG (ISACA Student Group) împreună cu compania Deloitte România – sponsorul concursului, la care au participat peste 40 de studenți.

Pe scurt, cele 8 echipe înscrise în concurs au trebuit să prezinte un punct de vedere şi explicaţii cu privire la riscurile cărora banca în care lucrează trebuie să le facă faţă precum şi modul în care trebuie începută organizarea apărării în cazul unui atac cibernetic.

Concursul a avut loc în două etape: o probă scrisă în care echipele au răspuns la un număr de 6 întrebări în maxim 1000 de cuvinte şi o prezentare public în faţa “consiliului de administraţie” al băncii reprezentat prin Cătălin Ţigănilă – senior manager Deloitte, George Draguşin – Chief Information Security Officer, George Oprea – preşedinte ISG şi Adrian Munteanu – profesor FEAA.

Câştigătorii concursului sunt:

Premiul  I, în valoare de 1800 lei: Adrian Răzvan Costea, Alexandru Dodoiu, Anamaria Husoschi, Ionela Murariu, Cristiana Roşu,  Irina Sincu (toţi studenţi în anul III Informatică Economică);

Locul 1a

Locul II,  în valoare de 1100 lei: Marius Bălăiţă, Alexandra Leancă, Alina Palade, Raluca Păduraru, Corina Tătaru, Ana Maria Tihan (toţi studenţi în anul I master Sisteme Informaţionale pentru Afaceri);

Locul 2a

Locul III,  În valoare de 700 lei:  Robert Andrei Ignat, Constantin Corman (anul III Informatică Economică).

Locul 3a