Lansarea volumului „B. Fundoianu – Benjamin Fondane: o nouă lectură”

AfisZileleFundoianu2013În cadrul Zilelor „B. Fundoianu – Benjamin Fondane”,   organizate de Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, Muzeul Literaturii Române Iaşi,  Academia Română, Filiala Iaşi – Institutul de Filologie Română „A. Philippide”, Institutul Francez Iaşi,  Asociaţia Culturală „A. Philippide”, Iaşi, TVR Iaşi va avea loc, pe 5 iunie 2013, la Institutul Francez Iași,  sala “Benjamin Fondane” lansarea volumului “B. Fundoianu – Benjamin Fondane: o nouă lectură” (Iaşi, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, 2013, 406 p.),  ediție îngrijită de Michael Finkenthal, Claire Gruson, Roxana Sorescu (editori).
Moderator: Andrei-Corbea Hoişie.

Participă: Michael Finkenthal (Baltimore, SUA), Claire Gruson (Paris, Franţa), Roxana Sorescu (Bucureşti, România).
Lansarea cărţii va fi precedată de proiecţia unui film documentar despre viaţa lui B. Fundoianu – producţie a TVR Iaşi.