Conferinţă internaţională pe tema regionalismului şi regionalizării în România

Facultatea de Istorie a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, Centrul de Studii asupra Comunismului şi Postcomunismului (CSCP), Societatea de Studii Istorice din România (SSIR), Institutul de Istorie „A.D. Xenopol” din Iaşi, Centrul Cultural German din Iaşi şi DAAD Alumni Club Iaşi alături de Fundaţia „Friedrich Ebert” organizează conferinţa internaţională „Regionalism şi regionalizare în România. Interpretări istorice şi provocări contemporane”.

Conferinţa va avea loc pe 30 şi 31 mai a.c. Deschiderea oficială va avea loc joi, 30 mai a.c. la ora 9.00 în Sala Senatului a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”. În cadrul conferinţei va fi şi o întâlnire cu foştii bursieri DAAD din regiunea Moldovei.

Temele conferinţei vor fi împărţite pe mai multe secţiuni şi anume: Ce sunt si cum definim regiunile? Experienţe europene, realităţi româneşti; Construcţie naţional-statală, sisteme administrative în competiţie în secolul XIX şi începutul secolului XX ; Modele de organizare a teritoriului în lumea de astăzi; Regiuni istorice, grupuri etnice: cazul Transilvaniei; Reacţia regiunilor faţă de centralism: cazul Moldovei; Decalaje demografice, economiceşi sociale în România; Spaţiul în istorie: delimitări geografice, lingvistice, istorice, teritorii disputate;  O temă actuală : regionalizarea în România. Iniţiative politice, dezbateri publice; „România Mare” între autonomism, regionalism şi centralism; Regiuni istorice, grupuri etnice: cazul Basarabiei.

Vor susţine prezentări membri ai comunităţii academice şi formatori ai opiniei publice din România, Republica Moldova, Germania, Austria, Elveţia, Olanda, Maria Britanie, Rusia, Ucraina şi Bulgaria.

Lucrările se vor desfăşura în Sălile „Ferdinand” şi Multimedia – I / 2 (Corpul A a Universităţii) şi Corpul H a Universităţii (Sala H1), fiind prefaţate de prelegerea prof. dr. Ionel Muntele, „Regiunea geografică– suport al structurilor teritoriale”. La finalul conferinţei va avea loc o dezbatere pe tema „Regiunile au un trecut şi un prezent, dar cum ar putea arăta viitorul lor?”

Programul integral al conferinţei şi rezumatele comunicărilor pot fi consultate la adresele: www.studiulcomunismului.ro şi www.kulturzentrum-iasi.ro

Click pentru a vizualiza imaginea completă