Campanie de donare de sânge organizată de Universitate

Doneaza sange Salveaza vietiCum ar fi dacă printr-un gest simplu ai putea salva chiar şi trei vieţi omeneşti? Poţi face acest lucru participând la campania de donare de sânge organizată miercuri, 24 aprilie 2013, în sala S2 (demisol) a facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport, între orele 8 şi 14. Evenimentul este organizat de către Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport în parteneriat cu Centrul de Transfuzii Iaşi.

Donatorii vor beneficia de analize gratuite de sânge (RH, grupa sanguina, hepatita B, C, HIV, HTLV-leucemie, VDRL), vor primi bonuri de masă în valoare de 64 RON şi reducere 50% pentru abonament pe o linie RATP pe o lună, precum şi scutire, în ziua donării, de la facultate. Analizele vor putea fi ridicate după 4 zile de la momentul donării de la prof. Cristian RUS (Tel. 0722.476.601, Email: cristian.rus@uaic.ro).

Cine poate dona sânge?

Pentru a putea deveni donatori de sânge, studenţii trebuie să întrunească următoarele condiţii:

• Greutatea nu trebuie să fie mai mică de 60 de kg
  • Să nu fi suferit intervenţii chirurgicale în ultimele 6 luni
  • Să nu fi consumat grăsimi sau băuturi alcoolice cu cel puţin 24 de ore înaintea donării
  • Să nu fi avut următoarele boli: hepatită, TBC, sifilis, malarie, epilepsie, bluceloză, ulcer, diabet zaharat, boli de inimă, boli de piele, miopie peste 6 dioptrii
  • Să nu aibă un partener(ă) care a fost diagnosticat(ă) cu hepatită cronică de tip B sau C
  • Un triaj medical va hotărî dacă o persoană este sau nu aptă pentru donare.

Dacă vom avea peste 100 de intenţii de donare perioada campaniei va putea fi extinsă. De aceea vă rugăm să completaţi formularul de mai jos dacă respectaţi criteriile şi doriţi să donaţi sânge, contribuind astfel la salvarea de vieţi.