Perspective juridice ale studentului la Drept – EU Careers

Asociaţia Europeană a Studenţilor în Drept – ELSA Iaşi, prin intermediul departamentului STEP, a organizat joi, 13 decembrie, începând cu orele 18, conferinţa „Perspective juridice şi non-juridice ale studentului la drept”. Aceasta s-a desfăşurat în cadrul Facultăţii de Drept a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi şi a avut ca temă Cariere juridice în Uniunea Europeană. Tema a fost susţinută de Ambasadorul EU Careers al Universităţii, Ana-Maria Doboş.

Conferinţa a constat într-o prezentare de stagii şi posibilităţi de angajare în instituţiile europene pentru absolvenţii cu studii juridice, care au aflat astfel care sunt paşii care trebuie urmaţi pentru a lucra într-o instituţie UE, care este profilul candidatului căutat de cei de la Biroul European pentru Selecţia de Personal (EPSO), pentru ce fel de job-uri poţi aplica şi care sunt perioadele în care se fac angajări. Participanţii la eveniment şi-au creat o perspectivă nouă asupra spectrului profesional juridic şi au cunoscut oportunităţi inedite de angajare, care ies din tiparul obişnuit al profesiilor cu caracter juridic.