Alege să fii ambasador EU Careers în Universitate!

Oficiul European pentru Selecția Personalului (EPSO) caută un student care să devină ambasador UE ai carierei în Universitate pentru un an, în perioada octombrie 2012 – octombrie 2013.

Acest rol îți va oferi experiența necesară pentru o carieră în marketing, publicitate, ori comunicare!

Un ambasador EU Careers are următoarele atribuții:

  •  este persoană de contact pentru studenții interesați de o carieră în Uniunea Europeană;
  •  realizează prezentări pentru studenți, despre carierele UE;
  •  coordonează evenimente UE Careers;
  •  identifică medii de socializare universitare unde poate răspândi informații despre carierele în UE;
  • distribuie materiale promoționale celor interesați să muncească într-o instituție europeană;
  • informează studenții despre paginile oficiale de Facebook și Twitter.

Candidatul ideal trebuie să fie foarte motivat, încrezător și cu excelente abilități de comunicare, să fie un bun organizator și să fie orientat spre a-și face cât mai multe contacte și grupuri țintă de interes.

Cerințele minime:

  • să acorde minimum două ore pe  săptămână rolului de ambasador EU Careers;
  • să coordoneze și să realizeze două prezentări despre EU Careers la Universitate;
  • să comunice lunar cu coordonatorul  EU Careers;
  • să participe la trainingul de la Bruxelles;
  • să țină un jurnal de activități, pe care să îl predea la final.

Ambasadorul ales va lua parte la un training în Bruxelles, unde va fi instruit pentru rolul său și va putea cunoaște alți ambasadori din toată Europa. Costurile de transport și cazare sunt acoperite sunt acoperite în intregime de EPSO.

„Să fii ambasador al Uniunii Europene în ceea ce priveşte cariera implică să fii mereu informat despre oportunităţile pe care aceasta le oferă studenţilor şi absolvenţilor”, spune Cristina Mihai, actualul ambasador EU Careers în Universitate. Despre experiența Cristinei, puteți afla mai multe dintr-un interviu realizat de  CIPO.

Oficiul European pentru Selecția Personalului (EPSO) se ocupă de recrutări pentru toate instituțiile europene: Comisia,
Dacă ești intersat de această oportunitate, poți aplica până pe data de 06.05.2012 , trimițând formularul de aplicare ce poate fi descărcat de aici, pe adresa  de mail epso-careers-ambassador@ec.europa.eu.Parlamentul și Consiliul. Mai multe informații poți găsi pe www.eu-careers.eu .