ESN România câştigă Proiectul Educaţional al Anului 2011

Luni, 19 Martie 2012, la Teatrul Odeon a avut loc cea de XII-a ediţie a Galei Premiilor Radio România Cultural! Amitrionii serii au fost actorii Emilia Popescu şi Ştefan Bănică, care au înmânat premiile celor 12 categorii de concurs: poezie; proză; teatru; film; muzică; arte plastice; educaţie şi învăţământ; ştiinţă; reviste şi suplimente culturale; emisiuni, campanii şi transmisiuni TV culturale; proiecte culturale, bienale şi festivaluri; web-site-uri culturale.

La secţiunea “Educaţie şi Învăţământ”, premiul a fost acordat asociaţiei Erasmus Student Network (ESN) România pentru coordonarea proiectului “Studenţii Români ERASMUS descoperă Transilvania!”. Desfăşurat în luna Octombrie a anului trecut, proiectul a avut peste 250 de beneficiari, studenţi străini Erasmus aflaţi la studii în România.

În cuvântul de mulţumire adresat, Nicoleta Popa, Preşedinte al ESN România a menţionat că “proiectele dezvoltate de către asociaţia noastră, adresează tema educaţiei non-formale, cât şi a voluntariatului. Am prezentat România studenţilor internaţionali, aşa cum este ea! O ţară frumoasă, cu oameni frumoşi!”

Laura Popa, Ambasador ERASMUS al României la Comisia Europeană a reamintit că anul 2012 marchează aniversarea a 15 ani a programului Erasmus în România. Până în prezent, aproximativ 50.000 de studenţi şi profesori români au avut ocazia de a beneficia de mobilităţi Erasmus într-o altă ţară europeană.