Ce se ascunde în spatele jurnalismului de promovare?

„Jurnalismul de promovare” este o contradicţie în termeni: atâta timp cât motivaţia actului jurnalistic nu este interesul public, ci necesitatea de promovare a unui produs/ companie / brand etc, atunci ne punem întrebarea în ce măsură se mai poate vorbi despre jurnalism. Ce se ascunde în spatele unor articole plătite, nemarcate ca publicitate, din revistele de modă? Crina Trifan, doctorandă a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, şi-a propus să cerceteze aceste aspecte sub coordonarea prof. univ. dr. Adriana Zaiţ şi conf. univ. dr. Dan Stoica.

Primele sale rezultate au fost prezentate în cadrul seminarului științific Jurnalismul de promovare – instrument folosit în atingerea obiectivelor de marketing, organizat de Școala Doctorală de Economie, adresat studențiilor și doctoranzilor din domeniile: Marketing, RP, Jurnalism, Comunicare și PR.

Material video realizat de Ionel Mădălin