Cum schimbăm România?

Click pe afiș pentru a vedea detalii

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” vă invită să participați  la întâlnirea organizată de Alianața  pentru o Românie Curată  – proiect al Societatii Academice din Romania – in parteneriat cu Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” si Asociația pentru Jurnalism și Online Media cu studenţi şi lideri ai societății civile ieșene.

Întâlnirea va avea loc pe data de 16 decembrie, între orele 12.00 – 14.00, în Sala Senatului UAIC.

Cum schimbăm România? V-aţi întrebat vreodată de ce românii nu iau premiul Nobel? Ce s-ar putea face ca societatea noastră să devină mai competitivă? Ce anume ne lipseşte, faţă de alte ţări?

Alina Mungiu-Pippidi, preşedinte al Societăţii Academice din România, iniţiator al coaliţiei pentru o Românie curată, profesor de politici publice la Hertie School of Governance, va face o scurtă expunere și va modera această masă rotundă cu studenții și societatea civilă din Iași.