Din 1 decembrie poţi vizita Muzeul Universităţii

Pe 1 decembrie 2011, Muzeul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi se deschide pentru public.

Muzeul Universităţii reuneşte, în acelaşi cadru, Muzeul Academic şi Muzeul Civilizaţiei Cucuteni.

Muzeul Civilizaţiei Cucuteni cuprinde în patrimoniul său unele dintre cele mai valoroase vestigii aparţinând străvechii culturi, scoase la lumină în urma unor săpături arheologice. Acestora li s-au adăugat exponate provenind din colecţia „Fundaţiei Cucuteni pentru Mileniul III”.

Muzeul Academic evocă, cu ajutorul unor exponate reprezentative, parcursul instituţional al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, cea mai veche instituţie de învăţământ superior din ţară.

Accesul va fi liber pentru toate categoriile de vizitatori, după următorul program:

• Marţi-Vineri: 09-16
  • Sâmbătă-Duminică: 10-15
Clădirea Muzeului este localizată pe Strada „Titu Maiorescu” nr.12.

View Larger Map