Cazare 2011 – Ce faci dacă nu ai obţinut un loc de cazare

Redistribuiri

După prima afişare a listelor de cazare, în cazul studenţilor care nu vin să îşi ocupe locul (în fiecare an există mai multe astfel de cazuri), pe 3 octombrie 2011, ora 15:00 se anulează dispoziţiile de cazare ale studenţilor care nu s-au cazat.

Pe 4 octombrie 2011, ora 9:00, locurile rămase libere sunt redistribuite în ordinea mediilor, celor care nu au primit cazare în prima fază. Dispoziţiile de cazare sunt valabile 24 de ore.

După această etapă, pe 17 octombrie, ora 15.00 – redistribuirea locurilor rămase libere, către alte facultăţi.

Dacă nu obţii un loc de cazare nici după redistribuiri

Unui student care locuieşte în alte spaţii decât căminele instituţiilor de învăţământ de stat i se acordă subvenţia individuală de cazare dacă îndeplineşte următoarele condiţii:

• este student la cursurile de zi, bugetar şi prezintă situaţia şcolară;
  • prezintă un dosar care conţine copia după contractul de închiriere pentru suprafeţe cu destinaţia de locuinţă, înregistrată la Administraţia Finanţelor Publice ale jud.Iaşi;
  • prezintă copie după B.I./C.I. din care să rezulte unde locuieşte în municipiul Iaşi;
  • acte doveditoare din care să rezulte veniturile brute lunare pe membru de familie, care nu depăşesc salariul minim brut pe economie;
  • acte pentru persoanele aflate în întreţinerea părinţilor pentru continuarea studiilor până la vârsta de 25 ani.

Click pentru a vedea o listă a site-urilor agenţiilor imobiliare din Iaşi