Lansare de carte a prof. Michael Metzeltin la Librăria Tafrali

Institutul de Filologie Română „A. Philippide” al Academiei Române – Filiala Iaşi şi Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi vă invită joi, 31 martie 2011, orele 18.00, la Librăria Tafrali din incinta Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” (corp A), la lansarea volumului Gramatică explicativă a limbilor romanice – sintaxă şi semantică, recent tradus în colecţia Logos, semnat acad. Michael Metzeltin.

Evenimentul va avea loc în prezenţa autorului austriac şi este susţinut de reţeaua de librarii Sedcom Libris Iaşi.

Michael Metzeltin (n. 1943) este profesor la Institutul de Romanistică al Universităţii din Viena din 1989, director din anul 2005 al acestui Institut, membru al Academiei Austriece de Ştiinţe (corespondent din 1999, membru deplin din 2004) şi preşedinte al Comisiei Balcanice a acestei Academii. Este, de asemenea, Doctor Honoris Causa al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi. Cunoscut ca eminent lingvist şi romanist nu numai în spaţiul cultural germanofon, ci, deopotrivă, în toate ţările romanice, ca şi în numeroase alte ţări europene, Michael Metzeltin este autorul unei opere vaste, impresionantă prin dimensiuni, prin diversitate, originalitate şi profunzime, alcătuită din 30 de volume cu caracter monografic, 48 de volume colective editate şi 248 de studii şi articole de specialitate publicate în reviste şi volume colective din întreaga lume.