Dan C. Mihăilescu vorbește la Cuza despre muzele scriitorului român

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași vă invită vineri, 18 martie 2011, ora 14.00, în Aula Magna “Mihai Eminescu” la conferința cu tema “Muzele scriitorului roman”, susținută de cunoscutul critic literar și scriitor Dan C. Mihăilescu..

Cu această ocazie, Dan C. Mihăilescu va prezenta publicului prezent la eveniment două dintre cele mai recente apariții editoriale ale sale: “Și așa mai departe?” și “Cărțile care ne-au făcut oameni”, publicate de Editura Humanitas.

Conferința va fi urmată de o sesiune de autografe.

Membru al Uniunii Scriitorilor din România, Dan C. Mihăilescu realizează, din 2000,  emisiunea “Omul care aduce cartea” difuzată de PRO TV.  În 2004 a primit Premiul de critică al Asociaţiei Scriitorilor din Bucureşti, Este autor a numeroase cronici literare, apărute în revistele Transilvania (1984-1989), 22 (1994-2000), Ziarul de duminică, supliment al Ziarului financiar (2000-2006), Idei în dialog. A debutat publicistic, după mai multe prezențe în reviste liceale și studențești, în 1974, î n România literară.