Cleopatra. Regină în trei culturi

Titlul publicaţiei: Cleopatra. Regină în trei culturi

Autor: Wolfgang Schuller

Descriere

Traducere de Octavian Nicolae. Cuvînt înainte de Alexander Rubel. Acum 3000 de ani, Cleopatra a domnit în Egiptul antic. Formaţia ei culturală a fost greacă şi relaţiile ei cu Roma şi personalităţile romane Cezar şi Marc Antoniu au afectat-o extrem de mult – în plan politic şi personal. Noua biografie a lui Wolfgang Schuller explorează modul în care influenţele egiptene, romane şi greceşti s-au împletit în viaţa extraordinară a Cleopatrei. Cartea lui Schuller se bazează pe cele mai recente cercetări istorice. Acesta oferă acces la surse antice – de la inscripţiile egiptene la scrierile unor mari poeţi romani – şi aduce o întreagă perioadă la viaţă.

Din cuprins: Viaţa Cleopatrei, Prima tinereţe, Cleopatra şi Cezar, Cleopatra şi Antonius, Cleopatra şi Herodes, Fiul Cleopatrei (Kaisar), Politica externă, Cleopatra şi literaţii, Regina celor trei culturi etc.

Pentru mai multe detalii despre această publicaţie vă rugăm accesaţi site-ul Editurii Universităţii, AICI.