Ce este 360 UAIC

Sunt foarte la modă tururile virtuale – fotografii care oferă imagini de jur-împrejur ale străzilor, obiectivelor turistice, laboratoarelor sau clădirilor. Site-ul 360.uaic.ro îşi propune să fie mai mult: un tur virtual şi cuprinzător al fiecărei zile la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”. De aici veţi afla cele mai importante noutăţi ale universităţii, veţi fi mereu la curent cu evenimentele academice  şi veţi găsi discutate cele mai arzătoare subiecte din viaţa universitară, din perspectivele profesorilor, studenţilor şi angajaţilor.

Unora dintre cititorii noştri, 360 UAIC le va reaminti de site-ul destinat studenţilor universităţii, Infouaic.com. Lor, celor peste 100.000 de vizitatori ai lui Infouaic.com, le promitem aceeaşi promptitudine în publicarea noutăţilor, să le răspundem la întrebări chiar şi târziu în noapte şi să acordăm aceeaşi atenţie ca şi până acum vieţii de student. Dar 360.uaic.ro va fi mult mai mult decât „fostul Infouaic”: noile secţiuni de opinii, recomandări de lectură, portret se adresează deopotrivă profesorilor, cercetătorilor şi angajaţilor din universitate. Pe toţi îi invităm să contribuie cu articole, comentarii şi recomandări, pe care le pot trimite pe adresa promovare@uaic.ro.

Aşteptăm să ne scrieţi, să ne împărtăşiţi ideile  proprii, să publicaţi fotografiile şi filmările pe care le-aţi făcut. Cu ajutorul vostru, vom transforma 360.uaic.ro într-un loc de schimb de idei şi dezbatere manierată. Pentru că în sfârşit tehnologia ne-o permite, pe 360.uaic.ro va exista, de astăzi, ceea ce există pe Copou de câţiva ani buni: o comunitate a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”. Bine aţi venit!