ESN Iaşi recrutează

Miercuri, 16 februarie organizaţia ESN Iasi (Erasmus Student Network Iaşi) recrutează noi membri. Evenimentul se va desfăşura în sala Mihail Kogălniceanu din corpul A al Universităţii « Alexandru Ioan Cuza » Iaşi şi va începe la ora 20.00. Scopul acestui eveniment este recrutarea de noi membri din rândul studenţilor care au beneficiat deja de o bursă Erasmus în străinătate sau doresc pe viitor să beneficieze de un astfel de program de studii.

Obiectivele acestui eveniment sunt :

• Stimularea studentilor spre activitatile de voluntariat
  • Integrarea studentilor straini veniti prin programul Erasmus in meduil social si cultural iesean
  • Stimularea schimbului intercultural
  • Implicarea voluntarilor in activitati create special pentru studentii Erasmus
  • Socializare si crearea de strategii inovative

Misiunea noastra este sa reprezentam studentii internationali, sa ii integram in spatiul social si cultural romanesc si sa le oferim oportunitatea de a se exprima si de a descoperi lucruri noi.  Printre activitatile desfasurate pe parcursul anului trecut putem mentiona “City Tour”, eveniment care le-a permis studentilor Erasmus sa se familiarizeze cu orasul Iasi, eveniment la care am colaborat si cu TVR Iasi, “Welcome Party” – petrecere de bun-venit in care studentii erasmus au avut ocazia sa socializeze atat cu voluntarii ESN cat si cu ceilalti colegi si “Movie Nights” – seri de film in care studentii straini au avut ocazia sa vizioneze productii romanesti. De asemenea, am organizat pe parcursul acestui an o serie de petreceri tematice “Halloween Party”, “Traffic Light Party”, precum si “Karaoke night” prin care am urmarit implicarea activa a studentilor straini.

Contact: E-mail:   recrutari.esn.iasi@gmail.com

Facebook – http://www.facebook.com/event.php?eid=189652224399364