Istoria Universităţii din Iaşi

Titlul publicaţiei
: Istoria Universităţii din Iaşi

Autor: Gheorghe Iacob, Alexandru-Florin Platon, coord.

Descriere

Dacă în literatura academică occidentală domeniul istoriei universităţii poate să revendice o tradiţie notabilă, iniţiată de figuri ilustre ale lumii universitare precum H. Rashdall, Ch. Haskins şi S. d’Irsay, la noi, cel mai adesea, lucrările publicate nu au urmărit studiul sistematic şi coerent, prezentarea „modului de experienţă istorică” (în termenii lui M. Oakeshott, analiza totalităţii evenimentelor, persoanelor şi instituţiilor istorice), ci consacrarea unor evenimente festive. În linia şi spiritul studiilor de istorie a universităţii, mai analitice sau mai narative, elaborate recent de cercetători ca D. Doboş, Fl. Ioncioaia, L. Nastasă, înşişi coordonatorii prezentului volum etc., Istoria Universităţii din Iaşi aduce o preţioasă contribuţie noii discipline academice. Dar dincolo de scopul dual, ştiinţific şi instituţional, pe care lucrarea îl serveşte cât se poate de bine, aceasta relevă multe aspecte interesante şi învăţăminte semnificative din istoria de 150 de ani a Universităţii din Iaşi. (prof.univ.dr. Vasile Işan, Rectorul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi)

Pentru mai multe detalii despre această publicaţie vă rugăm accesaţi site-ul Editurii Universităţii, aici.