Ce sfat i-ai da unui student din anul I ?

Pe 7 şi 8 decembrie, la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi se vor desfăşura Zilele Bobocilor.

Aici, studenţii din anul I vor afla informaţii importante despre oportunităţile unice pe care le vor avea în timpul studenţiei. Voi ce sfaturi le-aţi da? Care sunt experienţele pe care credeţi că nu ar trebui să le rateze nici un student? Care sunt acele lucruri pe care voi le-aţi aflat un pic mai târziu decât a fost nevoie şi apoi aţi regretat? Ce ponturi i-aţi da unui student care urmează să treacă prin prima sesiune?

Lăsaţi un comentariu sau scrieţi-ne un email pe adresa contact at uaic.ro cu subiectul Zilele Bobocilor. Cele mai bune sfaturi le vor fi prezentate studenţilor din anul I.

8 Comentarii la "Ce sfat i-ai da unui student din anul I ?"

1. giguka   04/12/2010 at 5:08 pm

sa se lase de facultate =)))

2. Valentina   05/12/2010 at 3:28 am

Am fost anul trecut, a fost chiar util si cat se poate de interesant….ca sa nu mai spun ca am castigat materiale promotionale de la universitate. :D:D:D
    Sfatul meu: bucurati-va de facultate! Anii acestia sunt intr-adevar, cum spunea o fosta-actuala-vesnica personalitate din cadrul univ, „cei mai frumosi”.
    Daca alegeti sa-i vedeti ca pe o corvoada, in mod indubitabil chiar asa vor fi, asa ca treceti peste prejudecati, clisee si profitati cat mai mult de aceasta perioada a vietii. :D:D

3. Ralu   05/12/2010 at 6:16 pm

Sa acorde mai multa atentie activitatilor extra-curiculare, decat scolii in sine. Asociatii studentesti, grupuri de lucru din facultate etc. Conteaza mult mai mult sa ai asemenea activitati, atat pentru sufletul tau, cat si pentru CV.

4. Ralu   05/12/2010 at 6:17 pm

A, si sa faca in asa fel incat sa nu aiba restantze. E un stres inutil, care se poate evita destul de usor, cu un pic de interes.

5. basarabeni   06/12/2010 at 3:28 pm

Invatati, invatati si iar invatati !

6. Dan   06/12/2010 at 3:39 pm

Implicati-va in ONG-uri si asociatiile studentesti! Aveti doar de castigat

7. jee jee   12/12/2010 at 2:24 pm

**** steaua