Burse oferite de CITY College – Facultatea Internațională a Universității Sheffield

CITY College, facultatea internationala a Universitatii Sheffield, UK, situata in Salonic, Grecia anunta locurile disponibile pentru  burse la studii universitare si postuniversitare.

In prezent CITY College desfasoara urmatoarele cursuri:

Studii universitare ( durata: 3 ani )

1. Psihologie
  2. Stiintele afacerii – Management

– Marketing

– Finante si Contabilitate

1. Informatica

Studii postuniversitare (durata: 1 an full time )

1. Psihologie – Psihologie si Consiliere
  2. Stiintele Afacerii – Finante si Banci

– Management

– Managementul resurselor umane

– Managementul Turismului

– Marketing, Publicitate si Relatii Publice

1. Informatica – Ingineria Software si Telecomunicatii

Valoarea burselor

Bursele oferite de CITY College sunt pentru anul academic viitor 2010-2011 dupa cum urmeaza:

Ø      5 burse partiale pe toata perioada studiilor universitare de 3 ani, in valoare de 40% din costul unui an de studii, respectiv 3140 Euro

Ø      5 burse partiale pentru studiile postuniversitare de un an, in valoare de 40% din costul unui an de studii full time, respectiv 4116 Euro

Observatie: Bursele nu acopera cheltuielile de intretinere, ci doar costul studiilor.

Criterii de eligibilitate:

La studiile universitare candidatii trebuie sa detina un certificat de absolvire a liceului cu nota peste 8  si sa fie aiba un nivel avansat de vorbire a limbii engleze. Pentru limba engleza este necesar un atestat de recunoastere a cunostintelor. Acesta poate fi deja dobandit sau in curs de dobandire pana la data inceperii cursurilor in Grecia: octombrie 2010.

Se accepta si cazurile de studenti transferati insa numai pentru anul 2 de studii nu si anul trei, ultimul nivel de studii.

La studiile postuniversitare candidatii trebuie sa detina o diploma de licenta cu nota peste 8  si sa fie aiba un nivel avansat de vorbire a limbii engleze. Pentru limba engleza este necesar un atestat de recunoastere a cunostintelor. Acesta poate fi deja dobandit sau in curs de dobandire pana la data inceperii cursurilor in Grecia: octombrie 2010.

Procesul de selectie:

Selectia va fi realizata in exclusivitate de catre City College care va anunta beneficiarii finali ai burselor.

Modalitatea de aplicare si termen de inscriere

Ultima data de aplicare este 15 iunie 2010. Dosarul de aplicare pentru bursa va fi depus la biroul reprezentanta CITY College din Bucuresti:

Moşilor Business Center

Calea Moşilor, nr. 158

Bucureşti, 020883, România

Tel:+(4021)315.27.23

Fax:+(4021)312.18.33

Pentru mai multe informatii ne puteti contacta si pe adresa de e-mail:

ddanielescu@city.academic.gr .