Tenismanul Victor Hănescu se întâlneşte miercuri cu studenţii UAIC

Cel mai mare tenisman român al momentului, Victor Hănescu, se întâlneşte miercuri, 2 decembrie, cu studenţii de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”. Organizat de Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport, evenimentul cu titlul „FEFS în tie-break cu Hănescu” va avea loc în Sediul UAIC de pe str. Lăpuşneanu (fostul Romtelecom), la ora 12.00, în sala 512.

hanescu3_afp

Sfârşitul anului 2009 îl găseşte pe Victor HĂNESCU pe locul 48 în ierarhia ATP a celor mai buni jucători ai lumii. Cel mai valoros jucător român al momentului, Victor Hănescu a înregistrat la data de 6 iulie 2009 cea mai bună clasare a carierei, ajungând până pe locul 26 ATP, trecându-şi numele alături de Ilie Năstase, Ion Ţiriac, Andrei Pavel şi Adrian Voinea pe lista jucătorilor români ce au avut un cuvânt greu de spus în istoria sportului alb. Victor are în palmares 2 finale şi un titlu ATP câştigat în anul 2008, pe zgura elveţiană de la Gstaad, fiind în ultimii ani o prezenţă constantă în elita tenisului mondial.