Concurs de texte literare

Studentii care nu au debutat in volum pina in prezent se pot inscrie la prima editie a Concursului National de Literatura „Student Creation”, organizat de Casa de Cultura a Studentilor din Sibiu.

Inscrierile se vor incheia pe 20 noiembrie, iar cistigatorii vor fi anuntati pe 20 decembrie pe site-ul Casei de Cultura. Concursul este organizat pe patru sectiuni: poezie, proza, dramaturgie, critica literara sau eseu.

Lucrarile trebuie redactate in limba romana sau in orice limba de circulatie internationala, trebuie sa aiba maximum zece pagini format A4, dactilografiate la 1,5 rinduri cu caracter 12, in doua exemplare. Lucrarile trebuie expediate pe adresa Casa de Cultura a Studentilor O.P 6, C.P. 21, 550324 Sibiu in format electronic.

Pe coperta CD-ului expeditorii trebuie sa scrie si un motto. In plic trebuie sa mai intre si datele personale ale concurentului, precum si o scurta prezentare a activitatii literare.

Cele mai bune lucrari vor fi publicate in editia I a Antologiei „Student Creation”.

(Sursa: Ziarul de Iasi, articolul Concurs de literatura pentru studenti)