Marele Premiu al Salonului Cărţii Româneşti a fost câştigat de Editura Universităţii “Alexandru Ioan Cuza”

poza-trofeu-palat-webVineri, 8 mai 2009, in cadrul ceremonei de decernare a premiilor SALONULUI CARTII ROMANESTI de la Palatul Culturii, organizat de Biblioteca Judeteana “Gheorghe Asachi”, Editura Universitatii “Alexandru Ioan Cuza” din Iasi a castigat Marele Premiu al SALONULUI pentru edituri si trofeul Cupa de Aur al European Exhibition of Creativity and Innovation.

La acelasi eveniment Editura Universitatii “Alexandru Ioan Cuza” a mai castigat Medalia de Aur pentru Degradarea si deteriorarea bunurilor de patrimoniu cultural, de Ion Sandu, si premii de excelenta pentru volumele: Iaşi memoria unei capitale, coordonat de Gheorghe Iacob; Monumenta Linguae Dacoromanorum (Biblia de la 1688); Condica lui Mavrocordat, lucrare intocmita de Corneliu Istrate.

Sambata, 9 mai 2009, la Targul International de Carte – Librex 2009, Editura Universităţii “Alexandru Ioan Cuza” a castigat Premiul “M. Kogalniceanu”, pentru editarea cartii stiintifice si de specialitate.