Conferinţă pe tema dreptului la liberă exprimare

afis-conferitnaws2

ELSA Iaşi te invită pe 8 şi 9 mai la conferinţa pe tema dreptulului la liberă exprimare „Ai dreptul să eliberezi cuvintele”, alcătuită din două momente distincte, dezbateri şi workshop, astfel:

Vineri, 8 mai, ora 13, la Sala Gaudeamus a Casei de Cultură a Studenţilor, Iaşi, vor avea loc dezbaterile cu privire la tematica abordată, având ca invitaţi pe: Robert Veress – ziarist Gândul, Daniel Condurache – Profesor Dr. al Facultăţii de Jurnalism, UAIC, ziarist Opinia,  Bogdan Boza – fost consilier parlamentar, Veaceslav Zaporojan –Curtea Constituţională, Republica Moldova, Tudorel Toader – Profesor Universitar Doctor Decan al Facultăţii  de Drept din cadrul UAIC, judecător la Curtea Constituţională, România şi Ionel Nechita – avocat.

Sâmbătă, 9 mai, ora 10, în Sala S6, va avea loc un Workshop pe aceeaşi temă, care va contribui la înţelegerea importanţei dreptului la liberă exprimare şi a gravelor consecinţe ale reprimării acestuia prin intermediul mai multor activităţi.

Pentru a participa la workshop trebuie să te înscrii printr-un mail trimis la adresa : iasi@elsa.ro cu datele tale de identificare (nume, prenume, an universitar, nr. telefon).