Asociaţia Studenţilor Europeni AEGEE

T: 0764 909 949 – Ana
T: 0741 963 296 – Sasha

Prezentare

Asociaţia Studenţilor Europeni AEGEE – Europe reprezintă o reţea de antene pe întreg spaţiul european, fiind una dintre cele mai importante organizaţii interdisciplinare pe plan mondial. Promovând ideea integrării europene si a unei Europe unite în rândul tinerilor, conştiinţa europeană, precum si creşterea nivelului de cultură si informare a studenţilor, AEGEE îşi desfăşoară activitatea prin intermediul a 260 de antene, răspândite în 260 de centre universitare din 40 de ţări ale Europei, având peste 17.000 membri.

Asociaţia Studenţilor Europeni IAŞI (AEGEE Iaşi) este o organizaţie nonguvernamentală de tineret, non-profit si cu profil interdisciplinar, antena AEGEE-EUROPE: “Association des Etats Généraux des Etudiants de l’Europe.

În ceea ce priveşte obiectivele AEGEE, acestea sunt:

• Promovarea ideilor de colaborare şi integrare europeană în rândul studenţilor.
  • Mobilitatea studenţilor.
  • Asigurarea schimbului de experienţă pozitivă între studenţi, în vederea creşterii nivelului de cultură şi informare în rândul acestora.
  • Aprofundarea ideii de unitate, înţelegere intre popoare, pace, toleranţă, actiune socială şi conştiinţă europeană.

Departamente

• Erasmus Responsible
  • European Responsible
  • Public Relations
  • IT
  • Human Resources
  • Fund Raising

Proiecte derulate in 2008

• Summer University – cel mai important proiect AEGEE; se desfăşoară în fiecare an în 100-150 antene, membrii putând participa la oricare dintre acestea, tema, programul, perioada de desfăşurare şi locaţia acestora oferindu-le numeroase opţiuni ăn acest sens. AEGEE Iaşi organizează, de asemenea, Universitaţi de Vară în fiecare an, ultimul dintre acestea reunind 26 de participanţi din 10 ţări şi având ca tema sportul şi călătoriile
  • Maraton de Film de 24h, în cadrul Zilelor Studentului Ieşean.
  • Local Training Courses pe mai multe domenii, pentru noii membri, cu participarea, de asemenea, a altor antene din Romania şi Republica Moldova
  • Targ de donaţii – de orice fel(haine, mâncare, bani, jucării) pentru bătrânii şi familiile ce au nevoie de ajutor – în cadrul Studenţiadei
  • Winter University
  • Erasmus social gatherings

Înscrieri

Recrutarile sunt in perioada 5 ianuarie-28 februarie, insa cei interesati se pot alatura si dupa incheierea recrutarilor. Pentru inscrieri nu exista conditii speciale ce trebuiesc indeplinite, doritorii trebuind doar sa fie studenti, masteranzi sau doctoranzi.