Comisarul European Leonard Orban vine la UAIC

Luni, 13 aprilie 2009, la ora 15:00,  în Aula Magna „Mihai Eminescu” a Universităţii Alexandru Ioan Cuza, comisarul european Leonard Orban va participa la o dezbatere pe tema Multilingvism şi identitate culturală.

Leonard Orban s-a născut la data de 28 iunie 1961 în oraşul Braşov.

A absolvit Facultatea de Mecanică din cadrul Universităţii din Braşov (1981–1986), obţinând titlul de inginer diplomat. A urmat şi o a doua facultate – cea de Management din cadrul Academiei de Studii Economice din Bucureşti (ASE) (1987-1992).

Între anii 1993 şi 2001, Leonard Orban a fost consilier parlamentar pentru afaceri europene şi internaţionale al Parlamentului României – Camera Deputaţilor, îndeplinind şi funcţiile de Secretar tehnic al Comitetului Parlamentar Mixt (CPM) Uniunea Europeana (UE) – România şi al Delegaţiilor Parlamentului României la Parlamentul European, COSAC şi Adunarea Parlamentară a Cooperării Economice a Mării Negre (APCEMN).

În perioada mai 2001-decembrie 2004, deţine funcţia de negociator şef adjunct cu Uniunea Europeană, pentru ca apoi în perioada decembrie 2004-aprilie 2005 să fie negociator şef al României cu Uniunea Europeană.

În octombrie 2006, Leonard Orban a fost nominalizat drept candidat al României pentru funcţia de comisar european

Odată cu aderarea României la Uniunea Europeană la 1 ianuarie 2007, Leonard Orban urma să deţină poziţia de comisar european pentru Multilingvism în Comisia Barroso. Portofoliul multilingvismului, acordat lui Leonard Orban, cuprinde traducerile, interpretarea şi oficiul pentru publicaţii oficiale al Uniunii Europene. Postul lui Orban a fost constituit prin împărţirea portofoliului comisarului pentru Educaţie, Formaţie, Cultură şi Multilingvism, Jan Figel (Slovacia).