Fundaţia Moldova şi Iniţiativa Marea Neagră – Marea Baltică (SUA), Institutul pentru Ştiinţe Politice şi Relaţii Internaţionale (România), în colaborare cu Facultatea de Sociologie a Universităţii din Bucureşti organizează vineri, 27 martie, ora 9.30, în Sala Senatului a Universităţii ,,Al. I. Cuza” din Iaşi, seminarul internaţional: „Regiunea Marea Baltică – Marea Neagră după războiul din Georgia şi în mijlocul unei recesiuni economice globale”.

Tematica abordată vizează aspectele politice, geopolitice şi geoeconomice ale regiunii, cu precădere situaţia Republicii Moldova: europenizare, democratizare, conflictele îngheţate, colaborarea transfrontalieră.

Descarcă programul evenimentului de aici.

La seminar participă vorbitori prestigioşi din SUA, România, Belgia, R. Moldova, şi Ucraina:

• Asif Chaudhry, Ambasador al SUA în R. Moldova;
  • Kalman Mizsei, Reprezentant special UE pentru Republica Moldova (Belgia);
  • Nadia McConnell, Preşedinte, US-Ukraine Foundation (SUA);
  • Constantin Matache, Director Divizia Cooperare cu Republica Moldova (în cadrul Direcţiei Generale Cooperare Regională), MAE (România);
  • Maria Petre, membră în Parlamentul European, membră în Comitetul de Cooperare UE – R. Moldova (România);
  • George Dura, Cercetător, Centre for European Policy Studies, Bruxelles (Belgia);
  • Natalia Belitser, Pylyp Orlyk Institute for Democracy (Ucraina);
  • Valeriu Mitul, Primarul localităţii Corjova (Republica Moldova);
  • Ion Manole, Preşedintele Asociaţiei pentru Drepturile Omului Promo-Lex (Republica Moldova);
  • Nadine Gogu, Centru pentru Jurnalism Independent (Republica Moldova);
  • Dan Dungaciu, Profesor, Universitatea din Bucureşti, ISPRI, (România).

Mai multe detalii despre eveniment, precum şi înregistrarea de participare la conferinţă, pe site-ul Fundaţiei Moldova