Vezi aici la ce facultăţi s-a prelungit perioada înscrierilor

Centrul de Studii Europene şi opt facultăţi din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” au decis să prelungească perioada de înscriere la admitere. Astfel, înscrierile vor avea loc şi luni, 20 iulie, respectiv marţi, 21 iulie, la următoarele facultăţi:

• Biologie
  • Chimie
  • Drept (doar luni, 20 iulie)
  • Economie şi Administrarea Afacerilor
  • Filosofie şi Ştiinţe Politice
  • Fizică
  • Istorie
  • Litere (numai pentru studii universitare de masterat)
  • Centrul de Studii Europene

Duminică, 19 iulie, nici una dintre facultăţile UAIC nu primeşte dosare de înscriere la admitere.

Facultăţile din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi au decis să prelungească termenul pentru depunerea dosarelor de admitere după ce mai mulţi potenţiali candidaţi au declarat că nu au cum să intre în posesia diplomei de bacalaureat sau a adeverinţei de absolvire a liceului până la încheierea înscrierilor. Conducerea universităţii a constatat că, într-adevăr, numeroase licee din Iaşi şi restul Moldovei încă nu au eliberat actele necesare elevilor pentru a se înscrie la facultate. În ceea ce priveşte admiterea la studii de master, anumite facultăţi şi-au exprimat dorinţa de a le da posibilitatea să se înscrie şi absolvenţilor de facultate care au susţinut examenul de licenţă mai târziu decât absolvenţii de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”.

Înscrierile la cele 15 facultăţi de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” erau prevăzute a se încheia sâmbătă, 18 iulie. Acest termen rămâne valabil doar pentru facultăţile: • Educaţie Fizică şi Sport • Geografie şi Geologie • Informatică • Matematică • Litere (pentru admiterea la studii de licenţă) • Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei • Teologie Ortodoxă • Teologie Romano-Catolică. Pentru aceste facultăţi, rezultatele la admitere vor fi afişate până pe 21 iulie.

Restul facultăţilor vor afişa rezultatele până cel târziu 24 iulie.

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, cotată cu grad de „înaltă încredere” de ARACIS, ocupantă a locului I în singura ierahizare a universităţilor realizată până acum în România, le propune candidaţilor la admitere 168 de programe de studii de licenţă şi master, în cadrul a 15 facultăţi şi un Centru de Studii Europene.